poniedziałek, 8 lutego 2016

Mleko sojowe

Jedz Jak Lubisz
Domowe mleko sojowe nie jest trudne do wykonania, ale trzeba poświęcić mu nieco uwagi. W trakcie gotowania soi musisz uważać, żeby nic się nie przypaliło ani nie wykipiało (wiem co mówię, przerabiałam obie opcje..). Do swojego mleka sojowego możesz dodać np. wanilię- ja wolę uzyskać neutralne mleko, które później w razie potrzeby będę doprawiała. "Efektem ubocznym" produkcji mleka sojowego jest okara- nie wyrzucaj jej! Można z niej przygotować przeróżne dania i desery (na pewno jakieś pojawią się na blogu), ale jeśli nie wiesz co z nią zrobić lub nie masz na to czasu- spokojnie możesz ją zamrozić. Z zaproponowanych przeze mnie proporcji wychodzi ok. 1- 1,5 litra mleka sojowego (w zależności od tego, jaka intensywność mleka Ci odpowiada).



Potrzebujesz:
-3 szklanki wody do namoczenia,
-1 szklankę suchej soi- 1,50 zł,
-5-6 szklanek wody do gotowania,
-po pół łyżeczki soli i cukru.

Sposób przygotowania:
  1. Soję przesyp do dużej miski i zalej zimną wodą do namoczenia- zostaw na całą noc.
  2. Następnego dnia wylej wodę i dokładnie przepłucz ziarna soi.
  3. Ziarna umieść w garnku (najlepiej z grubym dnem), dodaj 4 szklanki wody i zmiksuj je blenderem. Powstanie mleko z drobnymi wiórkami- okara. 
  4. Gotuj na małym ogniu wszystko razem ok. 40-50 min. Przez cały czas bądź w pobliżu i mieszaj- mleko lubi się przypalać i kipieć!
  5. Dodaj sól i cukier (nie przesadzaj z przyprawami na tym etapie, zawsze później możesz dosłodzić lub dosolić).
  6. Po ugotowaniu odstaw na chwilę do przestudzenia (żeby się nie poparzyć podczas przecedzania). Część wody na pewno odparowała- możesz ją uzupełnić, najlepiej po przecedzeniu mleka.
  7. Przecedź mleko przez sitko i ściereczkę kuchenną (gaza też będzie ok)- dokładnie odciskaj. Oddzielony płyn to Twoje mleko sojowe, a pozostałe wiórki to okara.
  8. Spróbuj czy mleko nie jest dla Ciebie zbyt intensywne- jeśli tak to dolej więcej wody (mi wyszło ok. 1,5 litra mleka).

Domowe mleko sojowe bije na głowę to kupne- przede wszystkim dlatego, że sam/a decydujesz o tym, co wchodzi w jego skład. Co więcej jest ono znacznie tańsze od tego sklepowego- 1,5 litra kosztuje maksymalnie 2 zł. 

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Coprights @ 2016, Blogger Template Designed By Templateism | Distributed By Blogger Template